Haber

Japonya-Avustralya Ekibi Tarafından Bulunan En Derin Yaşayan Balık Guinness Rekorlar Kitabı’na Giriyor

TOKYO, 5 Nisan (Xinhua) — Japonya ve Avustralya’dan bir grup araştırmacı tarafından su altında 8 kilometreden fazla derinlikte kameraya yakalanan balık, okyanusta gözlemlenen en derin balık olarak Guinness Dünya Rekorları tarafından onaylandı.

Çoğunluğu Tokyo Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Üniversitesi ve Batı Avustralya Üniversitesi’nden bilim adamları, Japonya’nın güney kıyısı açıklarında, Izu-Ogasawara Çukuru’nun dibine yakın 8.336 metre derinlikte Pseudoliparis cinsine ait bilinmeyen bir tür keşfettiler. Batı Pasifik geçen Ağustos. Salyangoz balık türünü filme almıştı.

Hiroshi Kitazato ve Tokyo Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Üniversitesi’nden diğer araştırmacılar Salı günü Guinness sertifikası aldı.

Ortak bilimsel araştırmaya göre canlı balıkların teyit edildiği önceki rekordan 158 metre daha derin olan 2017 yılında 8 bin 178 metrede Mariana Çukuru’nda gözlem yapıldı.

Kitazato, balıkları bu derinlikte çekmenin önemini vurgulayarak, okyanusun derinliklerinde balık bulma umudunu dile getirdi.

viransehir-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu